Psychopsiella limminghei
Synonim: Oncidium limminghei C. Morren ex Lindley, Oncidium echinophorum Barbosa-Rodrigues. Przez wiele lat Oncidium limminghei znajdowało się w sekcji Glanduligera, razem z Oncidium papilio Lindley, Oncidium kramerianum Rchb. f., Oncidium sanderae Rolfe i Oncidium versteegianum Pulle. Gatunki tej grupy zostały przeniesione do rodzaju Psychopsis, ale Oncidium limminghei zostało następnie w roku 1982 przeniesione przez Lückela i Braema do jednogatunkowego rodzaju Psychopsiella, ponieważ ma zupełnie inne pylniki, specyficzny pokrój, różni się w budowie kwiatu i ma całkowicie różną liczbę chromosomów.
Występowanie:
Wenezuela i Brazylia. Roślinę wzorcową dla tego gatunku znaleziono w pobliżu Caracas w Wenezueli, ale od tamtego czasu spotyka się je tylko w stanie Rio de Janeiro w Brazylii. Niestety, niewiele jest dostępnych informacji o rodzaju siedliska naturalnego, jego lokalizacji lub wysokości. The McQueens (1992 i 1993) podają, że Psychopsiella limminghei najlepiej rośnie w warunkach umiarkowanych do ciepłych, więc wysokość siedlisk naturalnych dopasowaliśmy do tych informacji. Hodowcy powinni te temperatury stosować jednak z pewną ostrożnością i być przygotowani na zmianę warunków, jeżeli roślina nie rozwija się dobrze.
Klimat:
Zanotowane skrajne temperatury to 36°C i 5°C. Średnia wilgotność 80% przez cały rok. Opady od 41 mm w styczniu do 137 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 21,2/14,4°C w styczniu do 26,7/19,9°C w sierpniu. Okres kwitnienia: od lutego do października.
Uwagi różne:
Hodowcy donoszą, że ten gatunek jest jednym z najtrudniejszych do uprawy, dlatego należy zwracać szczególną uwagę na jego wymagania uprawowe. Należy zawsze pamiętać o tym, że jedną z najważniejszych rzeczy jest niedopuszczenie do zestarzenia się lub rozmoknięcia podłoża wokół korzeni.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Jest to bardzo mały, pnący się storczyk.
Pseudobulwy:
Pseudobulwy mają około 2 cm długości i 1,5 cm szerokości. Są płaskie, sercowate, często zachodzą na siebie, a gdy są młode, są pokryte białymi, wyraźnie unerwionymi pochewkami. Te pochewki szybko stają się tylko postrzępionymi pozostałościami na starszych przyrostach. Pseudobulwy i liście przylegają ściśle do pnia drzewa, na którym roślina rośnie, a nowe przyrosty pojawiają się pod starszymi. Przyrosty są oddzielone od siebie o 1-2 cm na kłączu, które czasem się rozgałęzia.
Liście:
Wielkość liścia to około 3,5 cm długości i 3,5 cm szerokości. Na każdym przyroście jest tylko jeden liść rosnący na szczycie pseudobulwy. Liście o kształcie sercowatym są raczej cienkie, a ich brzegi odginają się do tyłu. Liście są jasne, brązowawo-zielone z kasztanowymi plamkami, które mogą być zupełnie ciemne na młodych liściach.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma do 10 cm długości. Wyprostowany lub poziomy pęd kwiatowy wyrasta z podstawy nowej pseudobulwy latem lub jesienią. Szypułka ma przy węzłach, na całej długości, 3-4 małe, rurkowate pochewki.
Kwiaty:
1 na pędzie kwiatowym. Łodyga kwiatowa wytwarza jednocześnie tylko jeden kwiat, ale pęd wydłuża się i nowy kwiat rozwija się po opadnięciu poprzedniego, co trwa do czasu, aż roślina wyda 5 kwiatów. Kwiaty mają 3-4 cm średnicy i są duże w stosunku do wielkości całej rośliny. Płatek grzbietowy ma około 1,5 cm długości i 0,8 cm szerokości. Boczne płatki zewnętrzne są nieco mniejsze, a szeroko rozpostarte płatki okółka wewnętrznego nieco większe. Boczne działki, mające około 2 cm długości i około 2 cm szerokości po rozłożeniu, są zaokrąglone, przy podstawie raczej wąskie, zwykle w pozycji wyprostowanej, a ich końce zaginają się do środka. Od działki środkowej oddziela je stosunkowo wąski przesmyk. Trójklapowa warżka jest nieco węższa w stosunku do nerkowatej środkowej działki, która może być odwrócona do góry lub mieć lekko wygięte brzegi. Wklęsły płatek grzbietowy i nieco zakrzywione płatki okółka wewnętrznego są jaskrawe, czerwonawo-brązowe i mają mniej lub więcej pasków koloru żółto-zielonego lub jasno-brązowego. Boczne płatki zewnętrzne, jajowatego kształtu, nie są tak jaskrawo zabarwione. Warżka jest żółta z pomarańczowo-brązowymi kropkami i plamkami. Żółtawo-białe zgrubienie pomiędzy bocznymi działkami ma 3 grzbiety i pomarańczowo-brązowe plamki. Prętosłup jest żółty, z szerokimi, mocno fryzowanymi, żółtymi skrzydełkami. Pokrywa komory pyłkowej jest kremowo-żółta, a każdy kwiat wytwarza 2 twarde, żółte pylniki.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |